Amatérská florbalová liga

Vznik Amatérské florbalové ligy se datuje k roku 2001. Původní turnaje se začínali hrát v Újezdu, ve zdejší sportovní hale. Zájem hrát amatérku byl čím dál větší a proto o 10 let později, v sezoně 2011/2012 se AFL účastnilo 72 družstev v devíti výkonnostních ligách a to na 3 sportovních halách.

Základem pravidel AFL jsou pravidla vydaná ČFbU. Bylo nutné vytvořit pár změn vhledem k systému turnaje (např. kratší hrací doba, menší hřiště apod.).

Celá liga se hraje turnajovým způsobem. 8 týmů v jedné lize. Hrací čas je 2x10 minut, každých posledních 30 sekund je čistého času (pouze však ve druhé polovině utkání). Počet hráčů v poli je 4+1 (min. 2+1, například při vyloučení).

Bodový zisk se určuje následovně:
Zápasy v základní skupině 2b. výhra, 1b. remíza, 0b. prohra.
Celkové umístění na turnaji je bodováno takto: 1.místo = 8b., 2.místo = 5b., 3.místo = 4b., 4.místo = 3b., 5 – 8.místo = 1.b.
Body ze základní skupiny a body za umístění budou sečteny a zapsány do tabulky. Dle celkového součtu bodů z desíti turnajů bude určeno pořadí za celou sezonu. První dvě mužstva postupují do vyšší ligy, poslední dvě mužstva do ligy nižší. Od sezony 2010/2011 poprvé hráno 11 turnajů, protože pořadatel nám „poskytl“ jeden zdarma.

Od roku 2008 se také zavedl ligový pohár, kde proti sobě nastupují týmy z celé AFL, nehledě na to,ve které výkonostní lize nastupují. Zde se hraje klasický vyřazovací pavouk a doba hry je stanovena na 3x15 minut. Malá zajímavost: v roce 2009 náš tým nebyl administrativní chybou pořadatelů do ligového poháru nasazen. Bez vysvětlení a bez omluvy.

Začíná být také pravidlem, každý rok zvyšovat startovné. V sezoně 2011/2012 to bylo už 12 tisíc korun na sezonu. Oproti našemu začátku 5 tisíc je to celkem dost, když vlastně jedinou změnou jsou dva rozhodčí místo jednoho.

Vypadá to, že sezona 2011/2012 se stává pro AFL zlomová. Důvodem je rozkmotření Dana Koubka (provozovatele) a Martina Branče (ředitele soutěže a původního zakladetele AFL). Asi k tomu muselo dojít, celá soutěž se pomalu ubírala do kytek slušně řečeno. Pro sezonu 2012/2013 jsou tak plánovány dvě amatérské florbalové ligy v Brně, původní AFL pod vedením Dana Koubka a nová AFL-Brno, kterou od nuly vytváří Martin Branč. Věřme, že nové amatérské ligy přinesou lepší herní systém, nižší startovné a celkově kvalitnější dojem, protože nynější počínání rozhodčích, časoměřičů, zapisovatelů a vedení bylo opravdu k zamyšlení.

V případě, že budete chtít nastudovat přesné znění pravidel AFL, pokračujte kliknutím na tento odkaz https://www.afl.cz/propoziceO AFL

  • systém turnaje
  • bodování
  • tresty
  • soupisky

          florbalový bazar

Hrajete AIRSOFT?
Army & Airsoft shop Brno