Ohlédnutí do pětileté historie - stať o vohnoutech

    Je mi ctí, že můžu napsat pár slov k tak významné události.

    Je to už pět let co jsme se přihlásili do Amatérské florbalové ligy a nastoupili do tehdy poslední 5. ligy. Nyní, o 5 let starší, už píšu jako absolutní vítěz AFL. Jelikož se nám každým rokem podařilo postoupit z prvního místa do vyšší soutěže, mohli jsme si letos splnit náš sen, vyhrát první ligu AFL. To se nám paradoxně podařilo největším bodovým ziskem za celou naši kariéru.

    Pro rekapitulaci, v sezoně 05/06 to bylo 104 bodů, kdy jsme pátou skupinu, tehdy ještě hranou v Újezdě, uzavřeli suverénním vítězstvím a postupem do ligy čtvrté. Ziskem 104 bodů za sebou necháváme tým Starého Lískovce (92b.) a Psycho Brno (79b.). V této sezoně postupně docházelo k utváření stávajícího týmu, sbírali jsme zkušenosti a v podstatě se učili hrát florbalovou soutěž, protože nikdo z nás předtím florbal závodně nehrál. Určitě je na co vzpomínat. První co se mi vybaví, když se z Vymiho kabele vypařil Marův mobil, když někdo Marovi ukradl z báglu bagetu, nebo romantické obědy v hospodě u Paseků :-) Jak se stane později tradicí, na oslavu vítězství děláme zakončení sezony, kde nechybí kýtečka, pivečko a ty další věci co k tomu paří, k čemuž nám spoluhráč pan Šoltes zapůjčil svoji rodinnou zahradu:-) Tímto chci poděkovat rodině Šoltésovic.

    Následující ročník, sezonu 06/07, jsme po velkých bojích (a to hlavně s velmi dobře hrajícím mužstvem Měnína) první místo obhájili tentokrát s 96 body, za námi Měnín (84b.) a Fbc Slatina (67b.) Naše první sezona na opravdové florbalové hale. V tomto roce dochází asi k největšímu milníku AFL. Celá liga se přesouvá na halu Hattrick na Lesnou do Brna. Chcete vědět jaká první věc se mi z této sezony vybaví? Jeden hajzl, pro 80 lidí! Abych jenom nekřivdil, kvalita floru se halou určitě zvedla. Nechybí tam ani bar, takže se dá občerstvení koupit přímo na místě. V tomto ročníku opanuje náš tým také kanadské bodování. První místo nám sice bere ten nejnespolehlivější člověk na světě Gury, v té době hrající za tým Lískovce, ale hned na druhém místě se ztrátou 3 bodů je Johnek (71b.), o tři body za ním Pazi, na šesté místě já, desáté místo Krony a jedenácté Tumba.  

    Naši třetí sezonu 07/08 jsme začali již v lize třetí a i ta se celkem povedla. Z prvního místa a 98 body postupujeme dále. Za sebou necháváme opět Měnín (86b.) a třetí Florbal.com (65b.). Úroveň AFL šla opět nahoru, minimálně v tom, že už má 8 skupin po 8 týmech. Kromě počtu skupin se také zvedá startovné AFL, což se stává jakýmsi pravidlem.  Naštěstí získáváme dotace od města. Jedna z věcí, která mi utkvěla v paměti ze třetí ligy, je naše "bitka" s Měnínem, kvůli které jsme nedohráli jeden z turnajů, kvůli malému počtu hráčů v týmu. Bodování tentokrát vyhrává Pazi (81b.), za ním Johny o 2 body méně, já na pátém místě, Krony na sedmém a deváté místo má v bodování Fabi, kterej nám v této sezoně na hostovačku hodně pomohl. V tomto roce poprvé poznáváme na zakončené krásy Krasoňova a střídáme po dvou letech Šoltésovu zahradu :-)

    Sezona 08/09, druhá liga, vyšší startovné a vůbec nejtužší boje za celou dobu působení v AFL hlavně s týmy Měnína a Koních Hlav. Konečné vítězství si zajišťujeme až v úplně posledním ligovém zápase porážkou právě týmu Koních Hlav. To byl ten zážitek proč děláme tento sport. Celou sezonu se nám totiž pořádně nedaří dotáhnout turnaj dokonce. Naštěstí základní skupiny jsou opak. Většinou v nich získáváme plný počet bodů. Stabilními výkony a výhrou na posledním turnaji končíme druhou ligu se ziskem 101 bodů, za námi Koní hlavy 96 a a třetí Měnín 87. V bodování tentokrát Pazi na druhém místě, Johny na šestém, já osmém a na 11. místě Gura, který nám v této sezoně dá se říct pomohl. Po této sezoně se po něm včetně dresů slehla zem a ikdyž je stále na soupisce, v první lize už neodehrává ani jeden zápas. Ale co, hurá na zakončenou do Krasoňova. Tato akce se určitě každému zapíše do paměti. Bodejť, kolikrát jste se přes víkend vůbec nevyspali a nebo viděli spát někoho v posteli a peřinách uprostřed pole :-)) Aspoň bude  na starý kolena na co vzpomínat.

    V sezoně 09/10 doznává AFL dalších změn. Startovné je vyšší, skupin je už 9 a jsou rozděleny do divizí. Určitě dobrá věc, postupovat 8 let do první ligy, to není zrovna ono. My se chystáme k poslednímu kroku, vyhrát první ligu AFL. Do sezony vstupujeme opravdu rázně kdy vyhráváme první dva turnaje se ziskem 14 bodů a nikoho nenecháme na pochybách, že si jdeme pro první místo. Vítězství si pak ještě zopakujem ve čtvrtém, šestém, sedmém a osmém turnaji. První ligu vyhráváme s největším náskokem na druhý tým a také s největším bodovým ziskem za celou kariéru. Dohromady to dělá 114 bodů a skóre 222:83. Za sebou necháváme Koní Hlavy (79b.) a DODO Tvořihráz (60.b).

    Celkovému vítězství dle mého názoru vděčíme hlavně za to, že se nám až na poslední dva turnaje dařilo dorazit v plné sestavě, také díky tomu, že jsme amatéři a florbal hrajem pro radost jako jedna velká parta kamarádů. Nemuseli jsme jako některé  týmy lepit sestavu z ligových hráčů, kteří měli zrovna volno, takže se nám nestalo, že jsme uhráli jeden turnaj jeden bod a na druhém turnaji posbírali bodů 14. Ikdyž toto bylo hlavně devizou ligy druhé, do které jsme měl možnost na jednom turnaji aktivně zasáhnout.

    Tím se dá plynule navázat na sezonu 10/11, ve které se pokusíme navázat na letošní úspěch. Bude to těžší o dva stěžejní body. První bod se nazývá Moravská Třebová. Tento tým by se dal možná trošku přirovnat k našemu a to ve směru stálé docházky na turnaje ve stejném složení. Přirovnat se dá taky díky tomu, že v každé skupině kde Kösso nastoupilo, tak suveréně vyhrálo. V následující sezoně proto čekejme tuhé boje. Druhý bod se nazývá Hattrick Brno. Tým prioritně hrající pod čfbu což by mohl být jejich kámen úrazu. Letos se Hatricku podařilo pod čfbu postoupit do vyšší ligy, takže bude asi méně možností a času lepit sestavu právě ligovými hráči. Proto počítám spíš se sbíráním bodů na tomto mančaftu. U stávajících týmů by snad nemělo dojít k nějakým výrazným změnám.

    Na předchozích 5 let strávených s vámi mi zůstali jenom ty dobré vzpomínky (ty špatné snad ani nebyly) a proto všem přeji do další sezony hodně úspěchů, ale hlavně hodně příjemných chvil strávených u florbalu a doufám, že opět prožijeme ty chvíle, kdy si budeme užívat úspěch, správnou pohodičku a budou nás bolet bránice jako tomu bylo doposud.

    Florbalový vohnout klasik by řekl: dříve jsme byli trochu namyšlení, ale teď už nemáme chybu! :-D

 

    Článek by šel určitě napsat na vícero způsobů a mnohem víc rozvinout o podstatné věci, které nás během jednotlivých lig potkaly, ale takhle mi to přišlo zrovna na mysl, takže je to napsáno z patra.

    Děkuji Vám všem co jste pravidelně jezdili na turnaje, hlavně tomu tvrdýmu jádru. Ale i klukům na hostování, Fabimu (až do třetí ligy), Mirovi z Třebíče, Staňovi Šafrovi, Jandysovi z Kamínků za první turnaj o 14 bodech a Sykimu.

 

 


 

Naše cesta Amatérskou florbalovou ligou...

...od samého dna až na vrchol.